Kolon Kanserinden Nasıl Korunulur?

kolon_kanseri

Kolon Kanserinden Nasıl Korunulur?Dünyada en sık görülen kanser türleri arasında yer alan kolon kanserinden korunmanın yolu tarama testlerinden geçmektedir.

Kolon kanseri ve diğer bütün kanser türlerinde erken tanının konulması hayati derecede önemlidir. Herkes ortalama üç ya da beş yılda bir yaptıracakları kolon kanseri testleriyle önlemini alarak bu hastalıktan korunabilir. Eğer hastalık ortaya çıkmışsa, erken tanı sayesinde durumu ağırlaşmadan tedavisi sağlanabilir.

KOLON KANSERİNDE ERKEN TANI

Erken tanı sayesinde hastalar tedavi sürecini daha kolay atlatır. Dolayısıyla herkes ortalama beş yılda bir kolon kanseri testine girerek vücutlarını güvence altına almalıdır. Bu kapsamda düzenli aralıklarla yaptırılacak testler şu şekildedir;

  • Düzenli olarak özellikle 50 yaştan itibaren yılda bir kez dışkıda gizli kan testi yaptırmak
  • Beş yılda bir genel kalın bağırsak röntgeni ( kolon grafisi, lavman opaklı kolon grafisi) incelemesi yaptırmak.
  • Çift kontrastlı kolon grafisi çektirmek.
  • Beş yılda bir kere sigmoidoskopi yaptırmak.
  • On yılda bir kere kolonoskopi veya sanal kolonoskopi testlerini yaptırmak.
  • Ailede kalın bağırsak polibi veya kanseri öyküsü olanların, genetik danışmanlık alması gerekir.

Böylelikle vücudunuzda kolon kanseri görülmeye başlanırsa erkenden tedavi altına alınarak hastalığın hayati boyutlara ulaşması önlenebilir.

KOLON KANSERİNİ ÖNLEMEDE BESLENME

Ayrıca tüketilen besinlerde vücutta kolon kanserini tetikleyici etki yapmaktadır. Bu yüzden beslenme alışkanlıkları tekrar gözden geçirilerek daha sağlıklı ve yararlı besinler tüketilmelidir. Dikkat etmemiz beslenme alışkanlıkları ise şunlardır;

  • Doğal yollarla düzenli olarak folik asit, kalsiyum ve D vitamini takviyesi sağlamak gerekir. Folik asit ihtiyacı doğada yeşil yapraklı besinlerde, alabalık, fıstık, piliç etinden sağlanabilir. Kalsiyum ihtiyacı ise en birinci, süt ve süt ürünlerinden tüketilerek karşılanabilir.
  • Öğünlerde yüksek lifli ve düşük yağ içerikli besinlerin tercih edilmesi kolon kanseri riskini azaltmaktadır.
  • Bol miktarda posa bırakan baklagiller, sebze, meyve tüketilmesi faydalıdır.
  • Aşırı yağlı gıdaların kısıtlanması ve kırmızı et tüketiminin çok fazla olmaması gereklidir. Çünkü kırmızı et tüketimi kolon kanseri riskini %40 artırmaktadır.

 

FİZİKSEL AKTİVİTE

Kişiler günlük düzenli olarak egzersiz yaparak kolon kanserinden korunabilirler. Bunun aksi hantallık, hareketsizlik ve aşırı kilo kanserin tetikleyicileri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kolon Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir? başlıklı makalemizde kolon kanseri, kolon kanseri ameliyatı ve kolon kanseri ankara hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>